02.10.2023

Van’da Mevlid-i Nebi Coşkusu

Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sav)’in dünyaya gelişinin yıl dönümü Van'da coşkuyla kutlandı. Kentteki tüm İslami STK’ların desteklediği Mevlid-i Nebi programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında Van Kale Parkı’ta düzenlenen etkinlik, “Hz. Peygamberin (A.S.) öncülüğünde, İman Yolunda İstikametten Ayrılmadan” temasıyla gerçekleşen program, büyük bir coşkuyla kutlandı.

Halkın kaynaşma, birlik ve beraberliğinin pekişmesini hedefleyen Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi (Van SDİ) ve Mevlid-i Nebi Platformu koordinesinde düzenlenen etkinliğe kentteki tüm İslami STK’lar destek verdi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Mevlid-i Şerif, kaside, ilahi ve duaların okunduğu programda manevi bir ortam oluştu.

Hz. Muhammed Önderliğinde Rabbimiz Bize Bir Yol Çizmiştir”

Açılış programında konuşan İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık konuşmasında; “Ben öyle inanıyorum ki, bütün hatalarımıza, sünnete intiba konusundaki bütün eksikliklerimize ve Kur’an-ı Kerim’den uzaklaşmamıza rağmen, Peygamber (S.A.V.) bugün şu meydanda siz değerli kardeşlerime bakıp nazar etseydi; öyle inanıyorum ki, en çok sevdiği yönünüz, ona olan sevginiz olacaktı. Çünkü sizin sevginiz, muhabbetiniz devam ettiği müddetçe inşallah hatalarımızın, kusurlarımızın telafisi için Rabbimiz bize fırsat verecektir. İnandığımız, sevdiğimiz adı geçtiği zaman kalbimizin tir tir titrediği Hz. Muhammed önderliğinde, onun rehberliğinde Rabbimiz bize bir yol çizmiştir. Cennete giden bu yolun adı sırat-ı müstakimdir. Bu yolu belirleyen Allah'tır, bu yolun sağını solunu, virajlarını yokuşlarını, inişlerini belirleyen Allah'tır. Bu yolun sonunda Cennet var, bu yolun sonunda inşallah hıfzı Kevser başında Resulullah (S.A.V) ile konuşmak var. Bu yolda adalet var, bu yolda merhamet var, bu yolda kardeşlik var, bu yolda hak var, hukuk var. Dolaysıyla hiçbir şeyin bizi bu yoldan alıkoymaması lazım. Allah bu yolda bizi de yolcu eylesin. Sakın ola ki birbirimize düşmeyelim, birbirimizi kıskanmayalım, birbirimizden nefret etmeyelim. Resulullah dendiği zaman her birimizin mademki kalbi çırpınıyor, gelin bu kalpleri iman duygusu ile birbirine bağlayalım. Bizi sağa sola götürmek isteyen insanlar olabilir, bu iman bağını güçlü tutarak, istikametten ayrılmadan Peygamberimizin arkasından yol alarak, Rabbimize kavuşacak yollar arayalım. İşte bugün, bu programı hep beraber yapmamızın temel amacı budur. Allah bu amacına Nail olmayı, bu şura nail olmayı sonrasında da Resulullah (S.A.V.)'e sonsuz intiba ederek yaşamayı ve ona hakkıyla ümmet olmayı hepimize nasip eylesin.” dedi.

"Ya Resulullah, İşte Van İşte Meydan, İşte Kardeşlerin"

Van Mevlid-i Nebi Platformu adına konuşan araştırmacı-yazar Levent Dalgın ise, “Ey Allah'ın Resulü, hani sen bir vakit Ebu Hureyre'ye şöyle dedin ya; Beni görmedikleri halde benim yolumdan giden o kardeşlerimi görmeyi ne kadar çok arzu ederdim. Ya Resulullah, işte Van, işte meydan, işte kardeşlerin. Şu meydandaki güzelliğe bakar mısınız? Kadınıyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla bütün İslami STK'lardan, bütün taraflardan, birçok kardeşimiz Allah Resulü’nün mesajını dinlemek için bir araya gelmişler. Şimdi kendimize bir soru soracağız değerli kardeşler. Allah Resulü Aleyhisselâm’ı seviyor muyuz? O zaman bunu soralım, bugün yirmi birinci yüzyılda kendimize soralım. Allah Resulü Aleyhisselam bize misafir olsa, onu ağırlayabilir miyiz değerli kardeşler? Eğer biz gönül rahatlığıyla, buyur gel ya Resulullah, işte evlerimiz, işte sokaklarımız, işte caddelerimiz diyebiliyorsak ne mutlu bize. Eğer Efendimiz Aleyhisselam, evlerimize misafir olduğunda bak ya Resulullah, kızım da namaz kılıyor ha. Akademik başarı kadar ben maneviyatına da yatırım yapıyorum ya Resulullah. İşte bak ey Allah'ın Resulü, ümmetin bugün tek yumruk olmuş” ifadelerini kullandı.

Artık Tefrikaya Son Vermemiz Gerekiyor”

Hiçbir ayrım gözetmeksizin Hz. Muhammed’in etrafında birleşmenin gerekli olduğunu ifade eden Van SDİ Dönem Başkanı Mehmet Ali Uca, “Kıymetli Müslümanlar, sivil dayanışma insiyatifi elliye yakın bileşeniyle oluşmuş ve kimisi eğitsel, kimisi öğretimsel, kimisi yardım faaliyetleriyle ve en önemlisi büyük çoğunluğu Rabbimizin kitabını, kitabında anlattıklarını, Peygamber Efendimizin sünnetini yaymak, gençlerimize, büyüklerimize aşılamak üzere çalışmalarını yürütmektedirler. Burada bulunan Sivil Dayanışma İnisiyatifine ait bileşenlerimiz, bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası kutlamaları çerçevesinde özellikle Vanlı vatandaşların hep birlikte bu organizasyona katılmaları için müftülükle bir araya geldi. Burada bulunan güzide topluluğu bir araya getirdi. Bundan dolayı da Allah'a hamd ediyoruz. Kıymetli Müslümanlar, insanların arasına ayrılıkların düştüğü, tefrikaların yaşandığı bu süreçte, bizlerin de artık bu tefrikaya son vermemiz gerektiğini istişare ettik. Ve bu yapacağımız programın herhangi bir kesime ait olmadan bütün Müslümanları bir araya getirecek şekilde organize edilmesini sağlamaya çalıştık. Bizler bu tefrikanın önüne geçebilecek güce ve birlikteliğe sahibiz. Yüce Rabb'imiz kitabında şöyle buyuruyor; “Allah'a ve resulüne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin. Sonra korkuyla zaafa düşersiniz ve kuvvetiniz elden gider.” Yine Peygamber Efendimiz, ‘bir mümin diğer mümin için birbirine kenetlenen tuğlalar gibidir, birbirine kuvvet verir’ diye buyurmuştur. O zaman kıymetli Müslümanlar, bugünden sonra burada bulunan herkes burada bulunmayan herkese iletmek üzere tefrikaya düşmememiz gerektiğini, Allah rızası için ifade etsin. Bundan sonraki yaşantımızın her merhalesinde, eğitimde, ailemizde, toplumsal hayatta, sosyal hayatta nerede olursa olsun, Peygamber Efendimizin hayatını kendimize düstur etmek için çalışmalıyız. Bunun için gayret göstermeliyiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Van İl Müftülüğü İlahi Korosu tarafından Mevlid-i şerif, kaside ve ilahiler okundu.

STK’ların vatandaşlara çeşitli ikramda bulunduğu program, Van Ulu Cami İmam Hatibi Mehmet Salih Tanrıant’ın yaptığı dua ile sona erdi.