02.10.2023

Dinç: İstikbalin istikameti hamd olsun, emin bir biçimde yürüyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Van’da "Mevlid-i Nebi" ve “Hafızlık İcazet” programlarına katıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye genelinde organize ettiği "Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" programı kapsamında Van’da Van Uygulama Otelinde konferans verdi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferans, davetlilere doğu Anadolu’da ilk olan ve din görevlilerinden oluşan Van İl Müftülüğü Musiki Korosu 4 ayrı dilde Peygamber (s.a.s) efendimizi metheden ilahiler seslendirdiler.

Açılış konuşmasında İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, “Bu program yeni ve güzel istikamete vesile olmasını diliyorum.”

“Sevgili genç kardeşlerim. Allah bizi yarattığından beri sürekli bir sefer halindeyiz. Nasıl ki; her yolun bir sonu varsa bizim de dünya hayatımızın bir sonu vardır. Belki yarın belki yarından da yakın. Onun niçin gençliğimize güvenerek ebedi yaşayacakmışız gibi bir hisse kapılmamak lazım.

Demiş ya şair: Yarına sağ çıkmaktan nasıl olurum emin. Genç bir delikanlının tabutu geçti demin. Bu nefsimize hoş gelse de gelmese de hakikat budur.

Dolaysıyla şu fani hayatta genç olarak karşımıza birden çok yol çıkacak. Önemli olan bu yollar içerisinde Allah’tan gelen Rahmani sese yönelmektir.

Bu münasebetle Yüce Rabbim hepimizi bu yola yolcu eylesin.” Diyerek programa katılan herkese teşekkür etti.

Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlayarak konuşmasında başlayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, “Başta muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın selamını ve hayır dualarını sizlere iletmek istiyorum.

Elhamdülillah bu salon gösteriyor ki istikamette bir sorun görünmüyor. İstikbalin istikameti hamdolsun emin bir biçimde yürüyor. Bu görünüm yarınlara dair umutlarımızın yeşermesine vesile oluyor.

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de İslam’ın nurunu karartmaya çalışan kimseler olmuştur. Şairin ifadesiyle: Yeryüzünde riya, inkar, hıyanet altın devrini yaşıyor. Diller, sayfalar, satırlar, “Ebu Leheb öldü” diyorlar. Ebu Leheb ölmedi, Ya Muhammed Ebu Cehiller kıtaları dolaşıyor. Ebu Cehil’in çocukları, torunları her zaman, her zeminde var ola gelmişler. Hz. Ademden bu güne hak batıl mücadelesi devam edecek. Ne mutlu ki, hakkın safındayız, hakkın tarafındayız. Onlar istemese de Allah nurunu tamamlayacak. İşte biz bu gün Van’ımızda bu nuru görüyoruz. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.

Dinç; “Değerli kardeşlerim. Cenabı Hak bütün Peygamberleri bütün kitapları gönderdikten sonra diyor: İşte benim dosdoğru yolum budur, Peygamberlerimin yolu dosdoğru yoldur, Kitaplarımın gösterdiği yol dosdoğru yoldur. Müstakim olan yol budur. İstikametinizi ona göre belirleyin. Bütün Peygamberlerin tek gayesi vardır. İnsanları hakka, hakikate çağırmak.

İmanımızın, istikamet üzere olması gerekiyor

Öncelikle kıymetli kardeşlerim, imanımızın, istikamet üzere olması gerekiyor. İman nasıl istikamet üzere olacak. İmandaki istikamet Hz. İbrahim’in dili ile bize şöyle aktarılıyor. Hz. İbrahim (as) kendi atalarıyla, kendi ecdadıyla bir mücadele içerisinde, müşriklerle, putlarla, putperestlerle mücadele ediyor. Hz. İbrahim (as) yine Kur’an’ın dili ile onlar hakka, hakikate çağrıldığı zaman biz atalarımızı neyin üzerinde bulunduysak sadece ona uyarız diyen kimselere karşı O beni yaratandır. Beni yaratan Allah’tır. Bana hidayeti gösteren Allah’tır. Doğruluğun, iyiliğin, güzelin, erdemin nerede olduğunu bildiren de Allah’tır. Ben niye ona iman etmeyeyim. Beni yediren ve içiren, doyuran, rızkımı veren de Allah’tır. Ben neden O’na iman etmeyeyim. Hastalandığımda bana şifa veren de O. Ben neden O’na iman etmeyeyim.

Bu vesile ile değerli kardeşlerim, Cenab-ı Hak bizim istikamet üzerine kalmamız için, istikamet üzerinde yürüyebilmemiz için sürekli Peygamberleri, kitapları ve ayetleri ile toplumsal problemlerimizi çözüme kavuşturmamız için reçeteler sunuyor.” dedi.

Onların güzel ahlak sahibi olmalarını hedefleyin

Dinç; “Cenabı Hak diyor ki, çoluk çocuğunuzun rızık endişesiyle, gelecek endişesiyle onurunu çiğnemeyin. Sadece rızık kaygısıyla çocuklarınızın istikbalini düşünmeyin. Onların güzel ahlak sahibi olmalarını hedefleyin. Onların iyi eğitilmiş erdemli müminler olmalarını sağlayın. Hem dünya hem de ahiret hayatınız için amel defterinizin kapanmayacağına vesile olacak nesiller olmalarını sağlamak için gayret edin.

Aziz kardeşlerim; Medyanın, modanın ve markanın ısrarla gözümüze sokmaya çalıştığı batıl yolun yolcuları bu ümmetin çocuklarının, bu ümmetin gençlerinin örneği olamazlar. Hz. Hatice’ler varken, Hz. Aişe’ler varken, Hz. Fatıma’lar varken bu ümmetin çocukları, bu ümmetin kızları ne olduğu belli olmayan ortalık yerde ahlakını kaybetmiş, hayasını kaybetmiş kimseleri kendilerine örnek edinemezler.

Niçin biz 16 yaşında fetva veren İmam Şafi-i’yi kendimize örnek almıyoruz. Niçin biz 17 yaşından itibaren hadis okumaya ve okutmaya başlayan İmam Malik-i'yi, Ahmet bin Hanbeli kendimize örnek almıyoruz. Niçin daha 16 yaşındayken Kur’an-ı Kerimi tefsir eden Abdullah bin Abbas’ı kendimize örnek almayalım.

Bu sebeple, bu tür programlar bu tür etkinlikler inşallah gelecek adına şuurlanmamız a, bilinçlenmemize vesile olacak etkinliklerdir.

Dosdoğru olalım

Kıymetli Kardeşlerim: Peygamber efendimizin (sas) dediği gibi; “Emrolduğun gibi dosdoğru olun.” Dosdoğru olalım. İstikametimiz Peygamber efendimizin yolu Kur’an-ı Kerimin yolu ve yüce Rabbimiz’in yolu olsun. İnşallah.” dedi.

Konuşmasını şöyle tamamladı. “Cenabı Hak bu salonu dolduran kardeşlerimizi Peygamberini seven, öbür alemde de Livâül Hamd Sancağı altında Peygamberimiz (as)’la haşir neşir eylesin. Ayrıca Özellikle İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık’ın genç kardeşlerimize yönelik etkinliklerini takdir ediyorum. dedi.

Dinç Van İpekyolu Ulu Cami’inde Vaaz Verdi

Dinç konferansın ardından İpekyolu İlçe Müftülüğüne bağlı Ulu Cami'inde Vaaz vererek vatandaşlarla bir araya geldi.

270 Hafız İçin İcazet Merasimi

Van İl genelinde hafız olan 270 öğrenciye hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık’ın konuşmasıyla başladı.

İl Müftüsü Şık açılış konuşmasında; “Şu anda hafızlıklarını tamamlayan ve hafızlık belgelerini almak üzere hazır bulunan bütün kardeşlerimize, yardım ve emeklerinden dolayı Van Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı’ya teşekkür ederim.” diyerek hafızları tebrik etti.

Merasim törenine katılanlara Van İl Müftülüğü din görevlilerinden oluşan musiki korosu ilahi dinletisi ile bir konser verdi.

Törene Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı birer konuşma yaptılar.

Başkan Yardımcısı Dinç, konuşmasında; “Merasimlerin en hayırlısı ve mekanların en hayırlısı Kur’an-ı Kerim için yapılan merasimler, Kur’an-ı Kerim için toplanan mekanlardır. Hafızlık nimeti fani alemde Cenab-ı Hakkı her kuluna nasip etmediği büyük bir nimettir. Bu kardeşlerimiz böyle bir nimetin varisi olmuşlardır. Mübarek olsun.

Gökyüzünün süsü yıldızlar, yeryüzünün süsü hafızlardır

Allah’ın yeryüzünde seçmiş olduğu elçiler vardır. Hafızlar yeryüzünün cenabı hak tarafından seçilmiş özel elçileridir. Gökyüzünün süsü yıldızlar, yeryüzünün süsü hafızlardır. Kur’an-ı Kerim yeryüzünü aydınlatmak için gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerimi kendi kalbine indiren kendini karanlıktan kurtarmıştır. Kur’an-ı Kerimi evine, hanesine indiren evini ev halkını karanlıktan kurtarmıştır. Kur’an-ı Kerimi hayatına, çarşısına, pazarına indiren, kendi hayatını karanlıklardan kurtarmıştır.

Kur’an-ı Kerim, hafızlar tarafından muhafaza edilen kitaptır. Hafızlar sadece Kur’an-ı Kerim’in lafzını korumazlar. Onalar aynı zamanda Kur’an’ın anlamını, ahkamını, ahlakını da koruyan örnek insanlardır.

Kıymetli kardeşlerim; böyle bir hazinenin varisi oldunuz. Sizi tebrik ediyorum. Ayrıca sizleri Kur’an öğrenmek için, hafız olmanız için, gönderen anne ve babalarınıza şükranlarımı sunuyorum. Mübarek olsun. Hayırlı olsun” dedi.

Van Valisi Dr. Ozan Balcı konuşmasında; “Herkese selam ve sevgilerini iletiyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hafız ve hafizelere ayrıca teşekkür ediyorum. Hafızlık zor ve sabır isteyen bir yolculuktur. Bunu başarmak kolay değildir. Bunu gerçekleştiren kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

“Felsefemiz, hedefimiz, iyi, doğru, güzel olan her şeyi desteklemek. Bu gün 130 yataklı hafızlık Kur’an Kursu temelini attık. Bunu Valilik, Belediye, Diyanet ve hayırseverlerle tamamlayacağız. Ayrıca Başkale ilçemizde 80 yataklı hafızlık Kur’an Kursunun temelini atacağız. Diyanet Gençlik Merkezinin temelini attık. 4-6 yaş Kur’an Kursunun inşaatını bitirdik. Nice nice güzel ve hayırlı işlerde buluşmak üzere Allah’a emanet olun” diyerek konuşmasını tamamladı.

İcazet Merasimi, hafızlara Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Milletvekili Burhan Kayatürk, İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Hakkari İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, Bitlis İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani ve emekli Müftü Nimetullah Arvas hafızlık belgelerinin takdimi, emekli Van İl Müftüsü Arvas’ın yaptığı dua ile program tamamlandı.