02.11.2022

Van’da Cami ve Kur'an Kurslarına Kitap Dağıtımı Programı Yapıldı

Van genelinde 1400 Cami ve Kur'an Kursları kütüphanelerine Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 186 bin kitap dağıtımı programı icra edildi.

Van Evliya Çelebi MTAL Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kitap dağıtım programına Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel, Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Basılı Yayınlar Daire Başkanı Suat Okuyan, Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, İlçe müftüleri, kurum amirleri ve din görevlileri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İl Müftüsü Dr. Şık’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Şık konuşmasında; “Yüce Allah Âlak Suresinde kişinin Rabbini, bütün mahlukatı ve kendini anlaması için okumaya sevk ettiğini belirtti. İslam'ın ilk emri olan "oku" emri ve kavramına değindi, İslam medeniyetinin "oku" emri ile başladığını ve ancak okuma ile ilerleyeceğini” ifade ederek “Buna vesile olan Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine bu hizmetlerinden dolayı şahsım, kurumum ve personelim adına şükranlarımı ve teşekkürlerimi arz ediyorum.” Dedi.

Ardından kürsüye çıkan DİB Daire Başkanı Suat Okuyan; "Allah'ın ilk emri Oku' dur, İslam medeniyetinin temeli ilk emir olan Oku ile harekete geçmiş ve bunun üzerine inşa edilmiştir. Bizlerin de bu emre muhatap olması ve bunun da yolunun okumaktan geçtiğini bilmemiz gerekiyor. Cami ve Kur'an Kursları kütüphaneleri bu kitaplar ile yeniden can ve hayat bulacak ve bütün vatandaşlarımızın istifade edebileceği mekanlar haline gelecektir, Allah'ın izniyle. Türkiye'de ilk defa bütün cami ve Kur'an Kurslarına kütüphane oluşturuldu. Bu noktada Sayın Valimize Büyükşehir Belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve canı gönülden Allah razı olsun diyoruz." dedi.

Program Van Valisi Dr. Ozan Balcı'nın konuşması ile devam etti. Balcı konuşmasında, "Kitap okumak cehaletle mücadele etmenin, insanların seviyesinin yükseltilmesi ve nitelikli kültürün artırılmasının yoludur.
Van’ı Türkiye'nin en zengin okul kütüphanelerinin olduğu il haline getireceğiz. İlimizi gelecek kuşaklara hazırlıyoruz. Van'ın ilerlemesine, büyümesine, gelişmesine katkı sağlamış oluyoruz. Devletin ürettiği kaynakları devletin gerçek sahibi millete sunmuş oluyoruz. Van'da eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan spora, kültür turizmden iletişime, ulaşıma, tarımdan kırsal altyapıya, hayata ve yaşama dair çok güzel, hayırlı işler oluyor. Bunları ekip olarak yapıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların akabinde DİB Basılı Yayınlar Daire Başkanı Okuyan, Vali Balcı’ya bir daha teşekkür ederek Hayat Rehberim Kur'an seti, temsili Diyanet Radyo ve çiçek takdim etti.

Programın sonunda ilçelere ayrılan kitap kolileri araçlara bindirilerek yerlerine ulaştırılmak üzere gönderildi.