21.10.2022

Van İl Müftülüğü, Aile ve Dini Rehberlik Merkezince Başlatılan "Aile Okulu Projesi" Kapsamında Konferansların İlkini Gerçekleştirdi

Van İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezince başlatılan ve Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen "Aile Okulu Projesi" kapsamında konferans düzenlendi.

"Aile Okulu Projesi" kapsamında Van Evliya Çelebi MTAL Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansın ilkine Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İmam-Hatibi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin AY "Ailede İdeal Din Eğitimi" sunumuyla konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açışında konuşan İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, "Evlere kurban ettiğimiz yuvalarımız var. Evler dünyadaki gidişatı, saltanatı ve maddiyatı temsil eder. Yuva ise mutluluğu sağlayan huzuru temsil eder. Onun için asla ve asla huzurumuzu ve yuvamızı olmayan evlere belki de elimize geçemeyecek evlere kurban etmeyelim. Başlayacağımız bu "Aile Okulu Projesi" çerçevesindeki konferanslarımız, seminerlerimiz ve programlarımızın bir bilince dönüştürmesini ümit ediyoruz. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemize, Sayın Valimize desteklerinden ve teşviklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi.

Ardından konuşan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Nebevi metot da çocuk eğitiminin nasıl olduğuna dikkat çekerek, "Çocuklarımız Allah'ın bize birer armağanı ve emanetidir. Onlara Allah'ın sevgisini ölçü ve merkez alarak Allah'ı tanıtmalı ve onları korkutarak Allah'dan uzaklaştırmamak gerekir. Babaların çocukları mutlaka camiye götürüp oraların manevi havasıyla onları tanıştırması ve onlara örnek olarak ahlaki erdemleri öğretmeleri gerek." diye konuştu.

Prof. Dr. Ay, "Allah'u Teala Kur'an-ı Kerim'de; 'Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz, bu Allah katında hoşlanılmadık ve çirkin bir davranıştır', buyurarak yaşantımızla onlara örnek olmamız gerekmektedir." dedi.

Programa Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, müftülük personeli ve vatandaşlar katıldı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek tarafından İlahiyatçı Ay’a tablo takdiminden sonra program son buldu.