06.02.2024

İlçe Müftümüz Kasım DEMİR'in Mirac Kandili Özel Mesajı

Rabbimiz Teala (c.c) Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır.
Bir takım ayetlerimizi gösterelim diye bir gece kulunu Mescid-i Haram'dan etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürüten Rabbin tüm noksan sıfatlardan münezzehtir. 

Kıymetli kardeşlerim!
Ramazan'a giden yolda kandillerin ikinci durağında Miraç'tayız. Allah Teala bizlere fırsatlardan bir fırsat daha vermiştir. Mümin kişi dünyada olabildiğince hayırlarını, ibadetlerini arttırması gerekir. İsra, gece yürüyüşü demektir. Miraç, yükseğe çıkmak demektir. Bir gece peygamberimiz Cebrail ile birlikte Mekke'den Kudüs'e bir gece yolculuğuna çıkar, buradan da göğe çıkar ta ki Sidre-i Münteha denilen durağa kadar. Sidre-i Müntehadan sonra Hz. Peygamber Rabbi ile yalnız buluşur ve 3 hediye ile döner. Birincisi Beş vakit namaz, ikincisi Allah'a ortak koşmayanların cennete gireceğine dair müjde, üçüncüsü Amenerrasulü ile başlayan Bakara suresinin son 3 ayetidir.
Kıymetli kardeşlerim!
Namaz Peygamber Efendimizin buyurduğu üzere mümin miracıdır.  Miracı yaşamak Namaz ile ancak olabilir.  Mescid-i Aksa'nın önemine değinecek olursak bir hadisi şerifinde Peygamberimiz eşlerinden birine Mescid-i Aksa'ya "hiç değilse kandil olarak yakılmak üzere zeytinyağı gönderin" buyurmuştur. Miraç denince akla Kudüs gelir Miraç denince akla Mescid-i Aksa gelir Miraç denince akla Müslümanların sahip çıkması, koruyup kollaması gereken belde gelir, kardeşleri gelir. Bugün her zamankinden daha fazla birliğe ve beraberliğe muhtaçız.  Müslümanların Artık üzerlerinden zulmü atmaları onların bir ve beraber olmalarına bağlıdır.  Farklılıklarımız ne olursa olsun bizler ortak noktalarımıza yoğunlaşmalıyız. 

Rabbim Miraç'ı birlik ve beraberliğimizi vesile kılsın. Zalim inkarcılara karşı birlik olup, zafer kazanmamızı nasip eylesin.  Rabbim bu gecede ibadetlerimizi kabul eylesin ve bizleri katında salihlerden kılsın.
Bu vesileyle Asrın Felaketi'nde hayatlarını kaybeden deprem şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Rabbim, ülkemizi her türlü afetten muhafaza eylesin. Miraç Kandilimiz mübarek olsun.